Ako vybrať rybársky obal alebo batoh?

Mať vhodné rybárske vybavenie je vec jedna, životnosť týchto vecí stránka druhá. Rovnako ako tomu je u mnohých iných predmetov aj rybárske vybavenie má svoju určitú životnosť - preto aby ste ju maximalizovali, používajte na svoje náčinie kvalitné obaly.

Mať vhodné rybárske vybavenie je vec jedna, životnosť týchto vecí stránka druhá. Rovnako ako tomu je u mnohých iných predmetov aj rybárske vybavenie má svoju určitú životnosť - preto aby ste ju maximalizovali, používajte na svoje náčinie kvalitné obaly.

Doba čítania 4 min.
Kamila, redakcia Heureka.sk

Je totiž dokázané, že používaním obalov chránite svoju výbavu nielen pred mechanickým poškodením, ale tiež pred vlhkosťou, ktorá môže spôsobiť nežiaducu koróziu materiálu.

Na trhu všeobecne nájdete nepreberné množstvo najrôznejších krabičiek, obalov, vakov alebo vriec na malé i veľké rybárske veci. Tie sa od seba najčastejšie líšia (okrem objemu) použitými materiálmi, kvalitou spracovania a samozrejme aj cenou. Podľa čoho by ste mali rybárske obaly a batohy vyberať?

Obaly na drobnosti

Medzi obaly na drobnosti sa radia krabičky a puzdrá menších rozmerov, ktoré je možné jednoducho vziať do ruky alebo ich strčiť do batohu či tašky. V sortimente väčšiny rybárskych obchodov určite nájdete obal na swingery, puzdrá na náväzce či navijaky, príborníky, tašky na kŕmidlá či pokrmy a mnoho ďalších užitočných "škatuliek".

Výber začína účelom

Pred tým, než sa vrhnete do horlivého nákupu a chytro za najlepšou cenou, ujasnite si, čo všetko budete chcieť do obalu uložiť a či tieto puzdra máte možnosť prenášať v batohu, taške, či inej väčšej batožine. 

Povrch tašky

Obaly na drobnosti sa najčastejšie vyrábajú z umelej látky (100% polyester), ktorá má PVC vrstvu - spoločne zaisťujú zvýšenú odolnosť. Určite nájdete aj rad ďalších variantov, tento je však pravdepodobne najrozšírenejší.

Vnútro tašky

Ak ide o špecializovaný obal na jednu vec, napríklad navijak, potom vo vnútri puzdra nejdete jedinú veľkú priehradku (často vystuženú - ako napríklad pri obale na okuliare), do ktorej predmet uložíte.

Ak však hľadáte obal na Pilker či iné drobnosti, môžete si byť istí, že vo vnútri nájdete množstvo priehradiek, ktoré zabezpečia oddelenie jednotlivých predmetov a zabráni sa ich motaniu a zhlukovaniu - ich použitím tak predídete jednej z najmenej príjemných rybárskych aktivít, rozpletanie zamotaných naväzcov a návnad.

Obaly na prúty

Puzdra na prúty patria k štandardnému vybaveniu väčšiny rybárov. Chráni sa nim vybavenie, ktoré sa nekupuje každý deň a do ktorého sa investujú nemalé čiastky. Ako predchádzate poškodeniu prútu vy?

Sortiment väčšiny obchodov obsahuje tieto základné typy obalov:

  • Jednokomorové

  • Dvojkomorové

  • Trojkomorové

  • Štvorkomorové

Pri svojej voľbe sa spoliehajte na overených výrobcov, ktorí ponúkajú obaly na prúty s rôznymi vreckami a priehradkami, do ktorých uložíte rad drobností.

Než sa začnete obzerať po konkrétnom obale na prút, rozmyslite si, akú dĺžku potrebujete a až následne riešte veci, ktorými sú držadlo pre ručné uchopenie, kvalita a spôsob uchytenia ramenného popruhu, jeho variabilita a ďalšie vlastnosti.

Batohy a tašky

Veľké rybárske batohy a tašky predstavujú jednoznačne najnákladnejšiu a zároveň najrozdielnejšiu skupinu produktov z kategórie rybárskych obalov. Množstvo rôznych variantov je takmer nekonečné a vybrať si najvhodnejšiu rybársku batožinu môže byť občas problém. Podľa čoho sa pri výbere orientovať, aby ste skutočne vybrali to najvhodnejšie vybavenie?

Na turistiku alebo do auta

Ujasnite si pred nákupom, či budete svoje rybárske vybavenie prevážať skôr autom a z neho to vždy odnesiete len pár metrov, alebo či ste rybár dobrodruh - výlet a lov rýb spájate s ľahkou turistikou.

V prvom prípade totiž určite oceníte tašku pevných tvarov s vystuženými stenami, ktorú umiestnite do kufra auta a pri vode ho potom prenesiete v ruke alebo s pomocou ramenného popruhu. Pre rybárov turistov je naopak taká taška úplne nevhodná. Pre nich je riešením batoh s mnohými priehradkami a prípadnou vnútornou výstuhou a pohodlným chrbtovým systémom a s popruhmi, ktoré sa nebudú zarezávať do ramien.

Až budete vyberať z konkrétnych typov, buďte vo svojom rozhodovaní ešte dôslednejší - zamyslite sa nad tým, či napríklad batoh nevyužívate napríklad aj pri klasickej turistike. Prispôsobte tejto skutočnosti svoju voľbu.

Na aké otázky si pred nákupom odpovedzte

  • Na čo bude obal/batoh slúžiť?

  • Čo do neho potrebujete umiestniť?

  • Aký máme rozpočet?

  • Ktoré firmy vyrábajú skutočne kvalitný tovar?

  • Bude obal/batoh slúžiť iba rybárskym účelom?

  • Kam a na akú vzdialenosť budete najčastejšie vybavenie prepravovať?